کشف گور خمره ای در حریم تپه های باستانی سیلک

گور خمره ای مکشوفه در کاشان متعلق به دوره اشکانیان است. کاشان– ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان اعلام کرد: ˈگور خمره ایˈ کشف شده در حریم تپه های باستانی ˈسیلکˈ این شهر متعلق به دوره اشکانیان است.

 

ˈمهران سرمدیانˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این گور خمره ای در پی تماس تلفنی مالک یکی از پلاک های واقع در حریم درجه دو محوطه باستانی سیلک مبنی بر وجود قسمتی از خمره سفالی در بدنه دیوار چاه واقع در حیاط منزلش در هفته جاری کشف شده بود.

وی افزود: کارشناسان میراث فرهنگی پس از بازدید از محل با توجه به اهمیت موضوع با استقرار کارشناسان باستان شناس و مرمت گر در محل و پس از چند روز کاوش و استحکام بخشی اولیه، خمره یاد شده را از درون خاک بیرون کشیدند و برای انجام مرمت اصولی و مطالعات تکمیلی به کارگاه مرمت این اداره منتقل کردند.

به گفته وی با توجه به بررسی و کارشناسی انجام شده، این اثر تاریخی یک تدفین گور خمره ای متعلق به دوره اشکانیان است که به عنوان سندی معتبر و برگ زرینی از تاریخ کاشان بشمار می رود.

سرمدیان یادآوری کرد: ادامه مطالعات و بررسی های باستان شناسی با همکاری مالکان حریم محوطه باستانی سیلک و پیدا شدن موارد مشابه می تواند نقش بسزایی در تبیین ابهامات موجود در زمینه این مقطع از تاریخ کاشان باشد.

وی تصریح کرد: این خمره سفالی با ارتفاع 75 و قطر بدنه 148 سانتیمتر می باشد که اسکلت انسان درون آن نیز مربوط به دوره اشکانیان است .

وی افزود: وجود اسکلت های انسان در این خمره ها از شاخصه های گورهای خمره ای است.

سرمدیان تاکید کرد: این گور خمره ای نخستین گور کشف شده از این نوع در شهرستان کاشان است.

جامعه شناسان می گویند، زرتشتیان بر این باور بودند که زمین پاک است و نباید با دفن جسد باعث آلودگی آن شد بر همین اساس اجساد را در خمره ها می گذاشتند و در آن را گل اندود می کردند و پس از گذشت مدت زمانی، جسم مردگان تبدیل به خاک می شد و آثار باقیمانده ابتدا در داخل ظرف و سپس طی آیینی به داخل گور دخمه ای انتقال می یافت.

عمر گورهای دخمه ای، حدود دو تا شش هزار سال تخمین زده می شود

محوطه باستانی سیلک با شماره 38 در تاریخ سال 1310 شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

 

 


/ 0 نظر / 10 بازدید