گزارش عملکرد ستاد راهنمایان نوروزی 1393

پس از کش و قوس ها، رایزنی ها و جلسات فراوان با مسئولین اداره میراث فرهنگی، سازمان رفاهی تفریحی و مدیریت خانه تاج قرار بر این شد تا مسئولیت آموزش، چینش، گزینش و نظارت بر راهنمایان نوروز 1393 توسط انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کاشان صورت پذیرد.

به همین جهت کلاس های آموزشی که توسط انجمن تهیه و تنظیم شده بود در تاریخ 1392/11/24 تحت عنوان اولین دوره آموزش عملی راهنمایان نوروز 1393 کلید خورد و متقاضیان راهنمایی نوروز 1393 که پیش از آن ثبت نام نموده بودند در کلاس هایی با عناوین مردم شناسی، آشنایی با معماری و..... شرکت کردند. همچنین برای نخستین بار  همزمان با کلاس های تئوری کارگاه های عملی نیز برگزار شد که در آن بنای مورد نظر توسط راهنمای مسلط به آن بنا توضیح داده می شد و پس از آن متقاضیان به گروه هایی تقسیم شده و یک به یک به توضیح آن بنا می پرداختند که ضمن آموزش فنون راهنمایی توضیحات بنا را نیز فرا می گرفتند که البته در انتهای آموزش جزوه ای تهیه و تنظیم گردید و در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

کلاس های آموزشی روز 1392/12/22 با برگزاری کلاس امر به معروف و نهی از منکر به پایان رسید و روز جمعه مورخ 1392/12/23 آزمون پایان دوره این کلاس ها در هنرستان شهید آوینی برپا گشت  که نماینده اداره میراث فرهنگی، سازمان رفاهی تفریحی، فرمانداری ناظر آن بودند.(گزارش هر کارگاه و برگزاری آزمون قبلاً ارائه شده). در آن آزمون داوطلبینی که نمره بالای 70 کسب نمودند گواهی آموزشی از طرف اداره میراث فرهنگی کاشان اخذ نمودند.

طی تفاهم نامه مکتوبی که فی مابین ارگان های یاد شده و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری شهرستان کاشان منعقد گردید مقرر گشت با توجه به سابقه کاری، اولویتی خود شخص و نیز نمره آزمون راهنمایان منتخب جهت استقرار در بناها توسط انجمن چینش گردند. که از این میان 22 راهنما در باغ تاریخی فین، 2 راهنما در مسجد و مدرسه آقا بزرگ (دو شیفت)، 10 راهنما در خانه بروجردی ها، 2 راهنما در تپه های سیلک (دو شیفت)، 3 راهنما در خانه تاریخی تاج مستقر گشتند  و راهنمایان تحت نظارت سازمان رفاهی تفریحی نیز تعیین شدند که از این میان 7 راهنما سهم خانه طباطبایی ها، 7 راهنما سهم خانه عباسیان و 5 راهنما سهم حمام سلطان امیر احمد شد.

همچنین طبق مذاکرات صورت گرفته با مسئولین ادارات مقرر شد راهنمایان نوروزی 93 برای نخستین بار با یک کارت متحد الشکل که توسط انجمن تهیه و طراحی شده بود مشغول به کار شوند. طی رایزنی های انجام شده با مسئولین شهرداری نیاسر 4 راهنما توسط انجمن برای نیاسر نیز مستقر گردد که این 4 راهنما با کارت راهنمایی انجمن در نیاسر مشغول به فعالیت شدند.

با شروع ایام عید و استقرار راهنمایان در بناها سازمان میراث فرهنگی که اعلام نموده بود فعالیت راهنمایان بناهای تحت نظارت این سازمان به صورت کاملا افتخاری بوده، این موضوع به اطلاع راهنمایان مستقر در ابنیه تاریخی سازمان رسید که منجر به ترک آن بنا توسط راهنمایان شد. و پس از صحبت ها و جلسات نماینده انجمن با مسئولین اداره میراث فرهنگی تصمیم بر آن شد تا 10 راهنما به صورت تک شیفت توسط انجمن با مبلغی به عنوان حق الزحمه برای باغ فین معرفی شوند که این کار نیز صورت پذیرفت.

در طول ایام نوروز راهنمایان به بهترین شکل به راهنمایی مسافران و گردشگران نوروزی پرداختند و فارغ از هرگون حاشیه به کار ادامه دادند که بازتاب بسیار مثبتی نیز از طرف مسئولین اداره میراث فرهنگی، سازمان رفاهی تفریحی و خانه تاج داشت. در پایان ایام نوروز حق الزحمه کلیه راهنمایان پرداخته شد و کار کمیته راهنمایان نوروز 93 انجمن صنفی راهنمایان گردشگری شهرستان کاشان به پایان رسید.

/ 1 نظر / 10 بازدید
قاسم

خدا قوت