آنچه در سمینار یک روزه گردشگری خلاق گذشت

مهدی سلطانی راد– در اولین سمینار آموزشی جایگاه گردشگری در توسعه پایدار منطقه کاشان و گردشگری خلاق، سخنرانان بر واکاری و استفاده خلاقانه از پتانسیل های نامکشوف گردشگری منطقه فرهنگی کاشان تاکید کردند. در این سمینار یک روزه که صبح روز یک شنبه مورخ 1393/6/30 در مرکز همایش های باغ پرندگان شهر قمصر و با حضور جمعی از فعالان عرصه گردشگری و توریسم در شهرستان کاشان برگزار شد، معاون عمرانی فرمانداری کاشان با تاکید بر اهمیت صنعت گردشگری در جوامع امروزی ، نگاه بلند مدت در بحث توریسم را اولین مبحث در این صنعت دانست و آینده نگری را پیش نیاز رسیدن به افق روشن در بحث گردشگری قلمداد کرد. مهندس فخری با اشاره به تشکیل شورای توسعه گردشگری شهرستان کاشان توسط فرماندار این شهرستان، ورود قابل توجه گردشگران خارجی طی پنج ماه نخست سال جاری به کاشان و افزایش 300 درصدی این ورود را نکته قابل توجه در بخش گردشگری شهرستان کاشان برشمرد.

در این سمینار که اعضا هیئت مدیره به همراه جمعی از اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری شهرستان کاشان نیز حضور داشتند، شهردار کاشان در سخنانی با اشاره به جایگاه ویژه و تاریخی این شهر و همچنین وجود پتانسیل های پیدا و پنهان گردشگری در این منطقه فرهنگی مهم ، رسیدن به توسعه پایدار در شهرستان کاشان را منوط به پرداختن به مبحث گردشگری و ترسیم افق برای این صنعت دانست. سید محمد ناظم رضوی ایجاد واحد گردشگری در شهرداری کاشان را در راستای مهم بودن مباحث گردشگری و اکوتوریسم در شهرستان کاشان و سهیم شدن شهرداری در توسعه گردشگری این شهرستان ارزیابی کرد و افزود: وجود پتانسیل هایی همچون مناطق کوهستانی اطراف کاشان ، جاذبه گردشگری باغ فین و تپه های باستانی سیلک، خانه های تاریخی، بازار کاشان، آب انبارها و همچنین جاذبه های گردشگری مذهبی همانند حرم امامزاده علی بن امام محمد باقر(ع) می تواند کاشان را بیش از پیش به یکی از قطب های با ارزش گردشگری در ایران تبدیل کند. شهردار کاشان تاکید کرد: وظیفه اداره میراث فرهنگی ، شهرداری و فرمانداری کاشان در مبحث گردشگری شهرستان بستر سازی برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش در صنعت مهم و قابل توجه گردشگری و اکوتوریسم است.

در بخش مهم و پایانی این سمینار آموزشی یک روزه ، دکتر اضغر ضرابی (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و استاد برنامه ریزی شهری)  و همچنین خانم پرفسور ایران غازی (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و ستاد آمایش سرزمین) در    کارگاه هایی جداگانه به تبیین شاخصه های یک منطقه نمونه گردشگری در ابعاد توسعه پایدار و خلاقانه پرداختند. گفتنی است درخلال این سمینار یک روزه از مرتضی احمدی نجات مدیر روابط عمومی اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان به عنوان مدیر برتر روابط عمومی ادارات میراث فرهنگی در استان اصفهان با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.          

                                                                                        

/ 3 نظر / 9 بازدید
محمد رضا بابازاده

سلام . با تشکر از اقای سلطانی عزیز و تمامی دوستان شرکت کننده در این سمینار که با حضورشان خیلی از چیز ها را ثابت کردند به امید ....

راهنما

من در جلسه نبودم ولی اگه خیلی چیز ها روشن شده بگویید تا ما هم بدانیم!!!!؟

سلام خسته نباشیدسمینارواقعا عالی بود دوستای قدیمی رودیدیم حرف زدیم واقعا که عالی بودیکی از بزرگواران که فقط پزسفرهاشوداداونم که امتحان روخوانی داشت واقعادست اونای که این مراسم هاروبرگزارمیکننددردنکنه وجاداردیک خسته نباشید عرض کنیم خدمتشان اونای که نیومدنداشتباه کردندچون همیشه شرایط برای دیدن راهنماهای قدیمی نیست این مراسم تنهامزیتی که داره همینه بازم ممنون